Потьомкінські сходи Одеса

  • Адреса: Одеса між Приморським бульваром і Приморською вулицею

Огляд

Потьомкінські сходи - візитна картка Одеси - слушно визнана однією з найкрасивіших сходів Європи, а самі одесити з гордістю величають її восьмим чудом світу.

Це монументальне архітектурне спорудження, що з'єднує центр міста з Морським вокзалом, прикрасило Південну Пальміру в 1841 році. Спроектував його італійський зодчий Франческо Боффо на прохання генерал-губернатора Новоросійського краю - князя Михайла Воронцова, який таким чином вирішив зробити подарунок своїй коханій дружині Єлизаветі. А заодно догодив місцевій знаті, представники якої концентровано проживали в особняках на Приморському бульварі і мріяли про зручний спуску до моря.

Сходи, в різні роки звалася то Бульварною, то Гігантською, то Приморською, свою нинішню назву отримала не на честь одного зі своїх засновників - графа Григорія Потьомкіна, і навіть не в подяку екіпажу крейсера «Броненосець Потьомкін», боронив її під час революції 1905 року. Сучасним ім'ям і широкою популярністю сходи зобов'язані відомому режисерові Сергію Ейзенштейну, який прославив її в своєму фільмі «Броненосець Потьомкін» - однієї з найбільш значних картин світового кіно.

Сьогодні Потьомкінські сходи, довжина яких 142 метри, налічує 192 сходинки, а колись їх було 200 - вісім «загубилися» при будівництві Приморської вулиці в 1866 році. Згідно хитрому задуму архітектора нижні щаблі драбини ширше верхніх, завдяки чому створюється цікавий ефект: при погляді знизу видно тільки ступені, а якщо дивитися зверху - погляду постають лише майданчики сходів. Така перспектива тільки підкреслює величність  головної визначної пам'ятки Одеси.

 

Тури Туристичного клубу

Екскурсії Туристичного клубу

Підпишіться на Новини туру

Для того щоб підписатися на розсилку, введіть у віконці Вашу електронну адресу.