П'ятницька церква Чернігів


Огляд

Невелику, але дивно красиву, ніби випірнула з глибини століть П'ятницьку церкву називають останнім творінням давньоруських зодчих і вважають втіленням піку розвитку архітектури Київської Русі. Розташована в сквері поруч із головною міською площею, вона стала одним з найбільш примітних культових споруд старовинного Чернігова.

Відомостей про історію виникнення храму майже не збереглося. Припускають, що він був побудований в кінці ХІІ - на початку ХІІІ століття на так званому П'ятницькому полі - місці, де здавна було торжищем, і назване на честь святої Параскеви П'ятниці, покровительки торгівлі, сільського господарства та сім'ї. Інша легенда стверджує, що церква була зведена за указом новгород-сіверського князя Ігоря Святославича - того самого, чий похід проти половців ліг в основу сюжету видатної пам'ятки давньоруської літератури «Слово о полку Ігоревім».

Древній храм своїми архітектурними формами походив на витончену вежу і мав два входи - один для чоловіків, інший для жінок. Стіни будівлі відрізнялися небаченою товщиною і міццю, а на другому ярусі були споруджені галереї, які вели до вікон-бійниць, що використовувалися в період оборони.

З початком Другої світової війни в результаті вибуху авіабомби П'ятницька церква була майже повністю зруйнована. Відновили її лише через двадцять років - тоді храму повернули його історичний, близький до первісного, вигляд. Правда, з цією ж реконструкцією церква позбулася унікальної дзвіниці ХІХ століття, що мала художню та історичну цінність. Проте ще з часів Київської Русі збереглися фрагменти оригінального фрескового живопису, які сьогодні є одним з найцінніших багатств П'ятницької церкви.

Тури Туристичного клубу

Екскурсії Туристичного клубу

Підпишіться на Новини туру

Для того щоб підписатися на розсилку, введіть у віконці Вашу електронну адресу.